Groźne pleśnie

0
1925

Nie wszystkie pleśnie są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale tych groźnych jest wystarczająco dużo. Najbardziej niebezpieczne są te pleśnie, które wytwarzają alfatoksyny – substancje o silnym działaniu rakotwórczym. W naszym kraju nie mają one dobrych warunków do rozwoju (potrzebują dużej wilgotności i wysokiej temperatury), ale mogą do nas trafić z importowaną żywnością. Najczęściej spotyka się je w orzeszkach arachidowych i pistacjowych, wiórkach kokosowych i bakaliach, a zwłaszcza figach. Dlatego kupując je trzeba się uważnie przyjrzeć, czy nie są pokryte białym nalotem, któremu towarzyszy charakterystyczny, nieprzyjemny pleśniowy zapach.

 

Z żywności produkowanej u nas pleśnie mogą być np. w chlebie, gdzie przedostały się ze skażonych zbóż. Częściej jednak sami stwarzamy dogodne warunki do ich powstania, niewłaściwie przechowując pieczywo. Najczęstszym siedliskiem pleśni w domu jest pojemnik na chleb. Pleśń znajduje tam jeszcze lepsze warunki do rozwoju, jeśli pieczywo trzymane jest w foliowych torebkach. Pojemnik na pieczywo powinien być często myty, a także odkażany, najlepiej spirytusem lub wódką, które skutecznie zabijają zarodniki pleśni. Wystarczy wnętrze pojemnika przetrzeć tamponem zwilżonym alkoholem.

 

Szczególną ostrożność trzeba też zachować przy robieniu i przechowywaniu domowych przetworów. Ważne jest nie tylko dokładne wymycie i wyparzenie słoików, sprawdzenie, czy po napełnieniu zostały szczelnie zamknięte, ale także częste przeglądanie zapasów w spiżarni. Jeśli zauważymy nawet najdrobniejsze ślady pleśni, powinniśmy bezwzględnie wyrzucić całą zawartość słoika, ponieważ toksyczne substancje już przeniknęły w głąb przetworu. Skażona więc jest cała zawartość słoika, a nie tylko warstwa na wierzchu. Takim przetworom nie pomoże także gotowanie, niektóre pleśnie są bowiem niezwykle odporne na działanie nawet wysokiej temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here