Niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz ich tragiczne skutki

0
2219

Nawyki żywieniowe wynikają w głównej mierze ze zwyczajów utrwalanych tradycją, a także z wpływu otoczenia. Chodzi tu o finanse, tryb życia, najbliższych, pracę, szkołę i inne miejsca, w których przebywa się na co dzień. Trzeba natomiast wiedzieć, że to właśnie nawyki żywieniowe – zarówno te dobre, jak i złe – decydują o naszym zdrowiu, a nawet życiu. Mają istotny wpływ na prawidłowy rozwój, jakość pracy, zdolność do nauki i sprawność fizyczną. To dlatego tak dużo mówi się o tym, by praktykować tylko te dobre przyzwyczajenia, a ze złymi przynajmniej starać się walczyć. Wielu z nas kompletnie sobie z tym nie radzi. Warto więc poznać te niewłaściwe zachowania i dowiedzieć się, do czego mogą prowadzić.

Złym nałogiem żywieniowym polskiego społeczeństwa jest przede wszystkim nadmierne objadanie się. Jednak lista „grzechów” okazuje się zdecydowanie dłuższa. Zaliczyć do nich można:

  • zapominanie lub celowe rezygnowanie ze śniadania,
  • spożywanie małej ilości posiłków, ograniczając się maksymalnie do trzech dziennie, kompletnie rezygnując z drugiego śniadania i podwieczorku,
  • brak spożywania posiłków o regularnych porach,
  • obfite i zbyt kaloryczne kolacje zjadane na chwilę przed snem,
  • spożywanie posiłków w szybkim tempie, przeplatanym ze stresem,
  • zjadanie nadmiernych ilości przekąsek typu: batony, czekolady, chipsy,
  • spożywanie dużych ilości tłustych potraw przygotowywanych w towarzystwie pikantnych przypraw,
  • picie dużej ilości kawy, mocnej herbaty, słodkich napojów, a z kolei unikanie picia wody.

Czego w tej sytuacji może brakować organizmowi?

Z badań wynika, że jemy zdecydowanie za mało produktów zbożowych, a przede wszystkim pełnoziarnistych. Poza tym w codziennym menu brakuje mleka oraz przetworów mlecznych, ryb, warzyw i nasion roślin strączkowych. Natomiast jadłospis jest bogaty w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i cukry – czyli wszystko to, czego powinniśmy stanowczo unikać.

Do czego prowadzą złe nawyki żywieniowe?

Wszystko wskazuje na to, że chyba jednak nie każdy jest świadomy, do czego mogą prowadzić złe nawyki żywieniowe. W każdym razie niepoprawne żywienie przyczynia się do niedoboru składników odżywczych, tak niezbędnych i istotnych dla ludzkiego organizmu. To może prowadzić do wywołania wielu chorób, także tych przewlekłych. Wymienić tu należy takie choroby i dolegliwości jak: nadwaga i otyłość, choroba niedokrwistości serca, zawał, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, próchnica, osteoporoza, a nawet niektóre nowotwory.

Lista chorób, do których przyczynia się niepoprawny sposób odżywiania, jest zdecydowanie dłuższa. Jednak to chyba z drugiej strony wystarczająca ilość powodów, dla których warto natychmiast zaprowadzić porządek w swoim dotychczasowym życiu i dokonać zmian na lepsze, wprowadzając do codzienności odpowiednią dietę i może nieco więcej aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here