Rozdzielnia elektryczna

0
1064

Z przymrużeniem oka można by powiedzieć, iż rozdzielnica elektryczna (popularnie: skrzynka elektryczna, tablica rozdzielcza) jest wspólną cechą każdej przestrzeni użytkowej, budynkowej mającej instalację elektryczna.

Rozdzielnice elektryczne wyróżniamy ze względu na sposób montażu: natynkowe, podtynkowe bądź natynkowe/podtynkowe. Stanowią one składnik instalacji elektrycznej jaki ma zawierać elementy służące do rozdziału bądź łączeniu obwodów elektrycznych przez łączniki przeważnie w zestawieniu z wyłącznikami, przekaźnikami, korkami, przełącznikami, przyrządami, sterownikami itp.

Tablica elektryczna – rozdzielnica

Dostosowanie wszelkich modułów zapewniają rozdzielnice, nazywane także tablicami elektrycznymi. Mają one formę skrzynek z drzwiczkami, dedykowanych do zawieszenia na ścianie bądź umieszczenia we wnęce. W rozdzielnicach do tradycyjnych instalacji drzwiczki są zazwyczaj pełne, w takich do instalacji multimedialnych – przejrzyste. W rozdzielnicy elektrycznej dedykowanej do obiektów mieszkalnych (tablicowej) powinny być zarówno zabezpieczenia nadmiarowoprądowe (nadprądowe), jak również różnicowoprądowe, natomiast również maszyna wewnętrznej ochrony od przepięć powietrznych oraz łączeniowych.

Skrzynka elektryczna – gdzie ją umieścić?

Rozdzielnica elektryczna w domku jednorodzinnym może zostać postawiona w ścianie bądź na jej przestrzeni. Musi być to jednakże miejsce suche, ochronione przed wilgotnością. Należy zachować pewną odległość od rur gazowych oraz wodociągowych. Dostęp do niej musi być prosty, na fakt usterki, pożaru bądź odmiennej, trudnej sytuacji. Więc potrzebne jest umieszczenie jej w takim miejscu, aby trafienie do niej nie było skomplikowane. Dla zabezpieczenia skrzynka elektryczna winna być zawieszona nad równą podłogą. Nie jest niezbędne umieszczenie jej ponad schodami. Osoba przeciętnego wzrostu winna sięgać do niej bez potrzeby wspinania się.

Kto może zakładać rozdzielnicę elektryczną?

Niezwykle istotne jest, żeby czynności instalacyjne w tymże obszarze przeprowadzał specjalista o ogromnej wiedzy, natomiast również doświadczeniu. Czemu? Gdyż wadliwa rozdzielnica może być czynnikiem zwarć, natomiast chociażby pożaru. Gdy uważamy, iż wynagrodzenie eksperta to niepotrzebny wydatek, to należałoby przypomnieć o sprawie prawnej. Czynność tworzenia włącza energetycznego zakłada ponieważ, iż podpiszemy oświadczenie o tymże, iż instalacja elektryczna wolna jest od wad. Tymże samym bierzemy na siebie odpowiedzialność za wszystkiego typu uszkodzenia.

Wybór ilościowy modułów wchodzących w skład rozdzielnicy

Badając problematykę dotycząca rodzaju i ilości urządzenia rozdzielnicy znowu pochylić się warto w kierunku specjalistycznego programu instalacji elektrycznej, gdzie wszelkie składniki składowe są właściwie dopasowane, określone. Oparte jest to właściwymi rozliczeniami oraz założeniami. Posiadając taki projekt i właściwą wiedzę taką rozdzielnicę jesteśmy w stanie w niezwykle błyskawiczny sposób zrobić.

Czy rozdzielnice mogą się czymś różnić?

Artykuły z grupy rozdzielnice oraz obudowy różnią się często sposobem montażu (więc podział na rozdzielnice natynkowe, podtynkowe, hermetyczne, budowlane). Wytwórcy mogą chociażby w grupie obudów zadziwiać, więc także owe artykuły mogą mieć niewielkie rozbieżności pod względem miejsca instalacji, liczby elementów w ciągu, parametrami technologicznymi i – co nieraz jest ważne – odcieniem, wyglądem oraz całą prezencją.

Źródło: http://remontuje-buduje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here