Sprzątanie domu – łazienka

Sprzątanie domu – łazienka

Łazienka powinna być przytulnym miejscem, gdzie chce się spędzać czas. Czysta i uporządkowana, może stać się prawdziwym azylem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Porządkowanie:

Przejrzyj przedmioty stojące w szafkach i na półkach i usuń wszystkie których nie używasz. Przetrzyj z kurzu to co chcesz zatrzymać i odłóż na miejsce.

Organizacja:

Staraj się trzymać jak najmniej rzeczy w sąsiedztwie umywalki i wanny. W łazience niezbędny jest niewielki kosz na śmieci. Ręczniki rozwieś na wieszakach lub równomiernie złożone ułóż na półce.

Łazienka powinna być oazą ciszy i spokoju – miejscem, gdzie można się odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Niewielki wysiłek wystarczy, żeby zawsze była nieskazitelnie czysta, a wszystko miało w niej swoje miejsce. Łazienkę można łatwo doprowadzić do stanu zaniedbania, musi więc być sprzątana i czyszczona każdego dnia.

Po każdym myciu:

Bezpośrednio po kąpieli umyj wannę, kabinę prysznicową i umywalkę. Para, która powstaje podczas kąpieli lub prysznica, rozluźni brud i ułatwi czyszczenie powierzchni, szczególnie jeśli przystąpisz do niego bezzwłocznie. Każdy z domowników musi po sobie usunąć włosy, które zbierają się w odpływie wanny lub brodzika!

Każdego dnia:

 • Wszystkie powierzchnie, poza lustrem, wyczyść uniwersalnym preparatem czyszczącym. Lustro przetrzyj niewielką ilością octu spożywczego. Następnie nałóż na czystą wilgotną szmatkę odrobinę szamponu i ponownie przetrzyj lustro – zapobiegnie to jego zaparowywaniu podczas kąpieli.
 • Uporządkuj przybory toaletowe.
 • Umyj wannę i toaletę.

Przynajmniej raz w tygodniu:

 • Zmień ręczniki.
 • Zamieć podłogę, żeby usunąć z niej kurz i kłaczki. Umyj i osusz podłogę – bakterie uwielbiają ciepło i wilgoć, tak więc podłoga w łazience musi być sucha.
 • Do mycia podłogi użyj wodnego roztworu antybakteryjnego płynu do czyszczenia podłóg – szczególnie dokładnie umyj podłogę wokół miski klozetowej.

Czyszczenie toalety:

Trzymaj w łazience parę gumowych rękawiczek, których używasz wyłącznie do czyszczenia miski klozetowej. Rozprowadź środek dezynfekujący pod górną krawędzią muszli sedesowej i pozostaw na przynajmniej pół godziny (a najlepiej na całą noc). Jeśli regularnie czyścisz toaletę, nie będzie potrzeby używania silnie działających środków chemicznych. Do codziennego czyszczenia muszli możesz stosować tabletki do czyszczenia protez dentystycznych – wrzuć dwie tabletki do toalety tuż przed snem, a rano spuść wodę.

Raz w tygodniu wsyp do muszli szklankę sody oczyszczonej i spuść wodę. Soda zneutralizuje niemiłe zapachy i zapobiegnie zapychaniu się rur.

Umyj wnętrze muszli, jej krawędź, okolice zawiasów i obie strony deski sedesowej. Na koniec spuść wodę.

Zewnętrzną stronę muszli (wraz z przyciskiem do spuszczania wody) umyj roztworem płynu do mycia naczyń, co nada urządzeniu połysk.

Zdezynfekuj ściereczkę, którą czyścisz toaletę. Czyszczenie wanny:

Wanny mogą być wykonane z różnych materiałów, zawsze więc stosuj się do instrukcji czyszczenia załączonej przez producenta. Unikaj proszków do szorowania – ich stosowanie powoduje, że powierzchnia wanny staje się matowa.

Wanny akrylowe i z włókna szklanego – wystarczy płyn do mycia naczyń lub łagodny proszek do prania. Umyj, spłucz i osusz wannę.

Uparte plamy usuniesz, pocierając je delikatnie pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Dokładnie spłucz.

Ocet zmieszany z wodą dobrze usuwa osady z kamienia, szczególnie wokół baterii i przy odpływie.

Wanny emaliowane – zastosuj płyn do mycia naczyń rozcieńczony gorącą wodą, dokładnie spłucz i osusz.

Plamy z rdzy można usunąć, pokrywając je pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw pastę na godzinę i
usuń ją. W razie potrzeby powtarzaj kilkakrotnie, aż do skutku.

Czyszczenie kabiny prysznicowej:

Czyszczenie kabiny prysznicowej: Przetrzyj wszystkie powierzchnie roztworem wody i octu, osusz miękką ściereczką lub starym ręcznikiem.

Zatkaną kamieniem chromowaną główkę prysznica zanurz w misce z octem zmieszanym pół na pół z wodą. Po godzinie spłucz.

Aby zaoszczędzić na czasie, wycieraj kabinę prysznicową po każdym użyciu.

Zawsze, ale to zawsze używaj dwóch różnych ściereczek do czyszczenia toalety oraz umywalki i wanny. (Zęby się nie pomylić, używaj ściereczek w różnych kolorach – różowej do mycia umywalki i niebieskiej do toalety – unikniesz w ten sposób roznoszenia zarazków). Możesz również używać papierowych ręczników, ale pamiętaj – nie wrzucaj ich do toalety, bo zatkasz rury.

Wiele osób każdego dnia szuka najbardziej sprawdzonych metod sprzątania i czyszczenia wszelkich urządzeń w domu. Poniżej znajdują się sprawdzone rady naszych babć oraz podesłane przez gospodynie domowe.

Kamień wodny na kranie

Wapienny osad na kranie możesz zlikwidować octem. Kawałek waty albo szmatkę nasącz octem, owiń wokół kranu i pozostaw na 1-2 godziny.

Lśniąca armatura

Zmatowiała armatura znów będzie pięknie błyszczeć, jeśli ją wyczyścisz szmatką nasączoną spirytusem lub octem, a potem wypolerujesz.

Kolorowa armatura

Do czyszczenia kolorowej armatury z tworzywa sztucznego używaj tylko łagodnych środków czyszczących, nigdy spirytusu albo octu, ponieważ pod ich wpływem tworzywo chropowacieje.

Pozłacana armatura

Pozłacana armatura łatwo się rysuje, dlatego należy ją czyścić tylko ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką.

Lśniące kafelki

Trudne do usunięcia plamy na kafelkach zlikwidujesz bez trudu octem. Kafelki będą lśnić, a także staną się odporne na wilgoć i tworzenie się kamienia wodnego, jeśli po umyciu natrzesz je specjalną emulsją do polerowania płytek ceramicznych. Pozostaw emulsję na glazurze na jakiś czas, a potem, zanim zupełnie zaschnie, wypoleruj kafelki miękką szmatką. Zmatowiałym kafelkom przywrócisz połysk roztworem soli amoniakalnej (salmiakiem).

Brudne fugi

Brudne, poczerniałe fugi między kafelkami możesz idealnie oczyścić i wybielić roztworem amoniaku. Tak samo skuteczny jest proszek do pieczenia. Wilgotną szmatkę zanurzaj w proszku i trzyj brudne miejsca.

Drzwi do kabiny prysznica

Na szklanych drzwiach do kabiny prysznica (z brodzikiem) często tworzy się matowy osad z mydła, który bez trudu daje się usunąć szmatką nasączoną octem.

Odpryski emalii na wannie

Miejsca w wannie, z których poodpryskiwała emalia, możesz pokryć cienką warstwą lakieru do urządzeń sanitarnych. Żeby nie pękała i nie odpryskiwała emalia ze ścian wanny, przy nabieraniu wody najpierw odkręcaj kran z zimną wodą, a potem z ciepłą. W ten sposób unikniesz też pary w łazience.

Plamy po farbie do włosów

Zanim przystąpisz do farbowania włosów w łazience, wyszoruj wannę albo umywalkę płynnym środkiem do mycia naczyń.

Kamień na główce od prysznica

Zwłaszcza pod wpływem twardej wody na główce od prysznica łatwo osadza się kamień wodny. Rozkręć główkę i wyczyść starannie wszystkie części starą szczoteczką do zębów albo do paznokci. Dziurki sitka poodtykaj igłą. Plastikowe części możesz namoczyć w ciepłej wodzie z octem albo wyczyścić połówką cytryny.

Boraks likwiduje wyziewy

Nieprzyjemne wyziewy z odpływów, urządzeń sanitarnych zlikwidujesz, przelewając urządzenia wodą z dodatkiem jednej łyżki stołowej boraksu.

Zatkany odpływ

Środki do przepychania i udrażniania rur i odpływów składają się głównie z substancji silnie zasadowych, np. sody żrącej, poza tym z azotanów i wiórków metali lekkich. Substancje te są groźne dla środowiska, mogą też
uszkodzić rury odpływowe. Przede wszystkim więc staraj się w ogóle nie doprowadzać do zatykania się odpływów, zabezpiecz je siteczkiem zatrzymującym większe odpadki. Jeśli zatka się odpływ, użyj do przepychania gumowej ssawy, która zazwyczaj jest skuteczna.

Wrażliwy marmur

Od czasu do czasu nacieraj marmur specjalnym woskiem ochronnym. Powierzchnie marmurowe czyść szmatką maczaną w łagodnym roztworze mydła. Olej, tłuszcz i kwas łatwo wsiąkają w porowatą powierzchnię marmuru i pozostawiają na niej plamy, dlatego nigdy nie stawiaj na marmurze szklanek czy filiżanek bez spodeczka. Trudno usuwalne plamy możesz ewentualnie zlikwidować sokiem z cytryny. Uwaga! Kwas nie powinien oddziaływać na powierzchnię dłużej niż 1-2 minuty. Następnie zmyj powierzchnię czystą wodą i starannie wypoleruj.

Gąbka znów miękka

Stwardniałą i nieprzyjemnie pachnącą naturalną gąbkę namocz na noc w wodzie z solą, a znów będzie miękka i pachnąca. Pamiętaj, żeby ją potem kilka razy bardzo starannie wypłukać!

Zapałka przeciw wyziewom z WC

Kostki zapachowe, umieszczane w muszli klozetowej, zawierają środki powierzchniowo czynne i inne substancje odkażające, które zatruwają wody. Środki te poza tym nie likwidują całkowicie bakterii z muszli klozetowej, ich działanie sprowadza się jedynie do odświeżania powietrza. Spróbuj innego sposobu: wypal w całości zapałkę i wrzuć do sedesu, a nieprzyjemny zapach z klo zniknie.

Kamień w muszli

Wlej na noc do muszli klozetowej roztwór wody i octu w proporcjach: 10 części wody: 1 część octu. Rano bez trudu usuniesz z muszli wapienny osad.

Trujące środki

Środki do czyszczenia WC są silnie trujące. Kupuj je tylko w opakowaniach z bezpiecznym zamknięciem i przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci.

 

Share Button

3 thoughts on “Sprzątanie domu – łazienka

 1. jolka_9

  Mam w domu zmiękczacz do wody (cały obieg) i woda z niego powoduje zacieki ( plamy) których żaden środek nie może usunąć. Stwierdzam, że kamień przy tym to blachostka, bardzo lubię lśniąca armaturę a teraz to nie możliwe.
  Pozdrawiam

 2. \krystyna

  Polecam płyny do sprzątania Sotin, używam ich kilka, do kabiny prysznicowej, do akrylu, uniwersalnego, do WC, a czasem muszę szięgnąć po mocniejsze preparaty do armatury i krem do akrylu\0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress