Pani domu radzi jak dbać o dywan i podłogę

1
159

Mycie podłóg jest czynnością którą trzeba wykonywać, warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty. Nie wolno zapominać o kątach i miejscach wzdłuż ścian, gdzie zbiera się kurz i tłuszcz.

Panele laminowane, lakierowane

Podłogi z laminatu odkurza się odkurzaczem i czyści wilgotnym mopem. Nie należy używać mokrego mopa gdyż możemy uszkodzić panele. Ciemne ślady od butów, można wyczyścić gumką od ołówka.

Podłoga winylowa (PCV) oraz linoleum

Należy usunąć kurz za pomocą szczotki do podłogi a następnie zmyć podłogę mopem zamoczonym w wodzie z dodatkiem detergentu i spłukać czystą wodą. Nie należy do pastowania używać środków na bazie rozpuszczalnika gdyż mogłoby to uszkodzić nawierzchnię. Ślady po butach usunąć można szmatką moczoną w alkoholu.

Drewno

Kurz i brud usuwa się za pomocą szczotki. Nie należy myć na mokro gdyż drewno wsiąka wodę (chyba że podłoga jest lakierowana). Do polerowania stosuje się środki do drewna a ślady po butach można usunąć szmatką zwilżoną w czystym alkoholu.

Terakota

Posadzkę z terakoty należy zamieść i umyć na mokro roztworom płynu do mycia naczyń, po czym spłukać czystą wodą.

Dobre rady:

Do mycia podłóg i ścian wyłożonych naturalnymi płytkami ceramicznymi można użyć szarego mydła, które nada powierzchni estetyczny wygląd i działa ochronnie.

Do czyszczenia lakierowanej drewnianej podłogi doskonale nadaje się zimna esencja czarnej herbaty.

Gumę do żucia usunąć można, kładąc na nią kostkę lodu, a gdy guma stwardnieje, zeskrobać. Resztki gumy usunie się rozpuszczalnikiem terpentynowym albo spirytusem.

Frędzle od dywanu nie będą się splątywać i przesuwać, jeśli zostaną lekko spryskane krochmalem. Najpierw należy się upewnić że brzegi dywanu są zakryte.

Wyblakłe, zatarte kolory dywanu znów będą żywe, jeśli po odkurzeniu zostaną przetarte wodą z octem.

Kapusta kiszona pomaga usunąć brudne plamy z dywanu. Należy posypać mocno odciśniętą kapustą i mocno przetrzeć. Większe resztki zmieść szczotką, a drobne zebrać odkurzaczem.

Plamy na dywanie można usunąć też solą. należy posypać brudne miejsca, odczekać 15 minut i wyczyścić dywan odkurzaczem.

Włosy z sierści najłatwiej zebrać z dywanu wilgotną gąbką.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawe i przydatne porady 🙂 Tymi sposobami z pewnością możemy zapewnić sobie czystość w naszych czterech kątach. Nie powiem, pomysł z kiszoną kapustą bardzo mnie zaintrygował 🙂 Ja oprócz sprawdzonych domowych sposobów decyduję się od czasu do czasu poddać dywany specjalistycznemu czyszczeniu we wrocławskiej Klinice Dywanów. Dzięki temu mam pewność, że oprócz czystości i ładnego wyglądu w dywanach nie czają się roztocza, głęboko ukryty brud i sierść, której bardzo ciężko mi się pozbyć. Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here