ABC czyszczenia

0
3008

Tkaniny przykrywające podłogę lub zawieszone na ścianach wymagają utrzymania w należytej czystości. Brudzą się one i gromadzą kurz, trzeba je codziennie czyścić. Do codziennego czyszczenia tkanin podłogowych służą szczotki rotacyjne. Dywan czy chodnik utrzymywany w ten sposób trzeba raz na tydzień dokładnie oczyścić odkurzaczem. Jeśli nie mamy odkurzacza, musimy dywan trzepać co najmniej raz na miesiąc. Kurz z zawieszonego na trzepaku dywanu nałoży usuwać uderzając trzepaczką po lewej stronie tkaniny. Ztyt mocne uderzenia nie mają wpływu na skuteczność odkurzania, przyczyniają się natomiast do niszczenia splotów tkaniny. W trakcie trzepania należy energicznie zmiatać miotełką kurz z obu stron zawieszonej na trzepaku tkaniny.
Nawet najskrupulatniej odkurzone i trzepane tkaniny, tak ścienne jak i podłogowe, brudzą się podczas użytkowania. Wymagają czasem bardziej gruntownego oczyszczenia. I tak wykładziny podłogowe z włókien sztucznych warto, od czasu do czasu, wycierać wilgotną ścierką, często spłukiwaną w czystej wodzie i dobrze wyciskaną. Dywany, tkaniny podłogowe, chodniki i tkaniny zawieszane na ścianach oraz grube narzuty czyścimy skutecznie stosując jedną z niżej podanych metod.

 

Najstarszym sposobem, możliwym do zastosowania jedynie w zimie i raczej na wsi, jest ułożenie dywanu prawą stroną na śniegu i trzepanie po lewej stronie. Dywan trzeba przesuwać co najmniej dwukrotnie na czysty śnieg. Po wytrzepaniu śnieg należy dokładnie usunąć miotełką.

 

Dywany, tkaniny podłogowe i ścienne można skutecznie oczyścić wycierając je ścłereczką zwilżoną w wodzie z amoniakiem (l łyżka amoniaku na l 1/2—2 litrów wody) lub w soku z kwaszonej kapusty. W każdym przypadku ścierka musi być dokładnie płukana i dobrze wyciskana. Po natarciu kwasem czy wodą z amoniakiem trzeba raz jeszcze przetrzeć powierzchnię tkaniny wypłukaną i wyciśniętą z wody ścierką. Trzeba uważać, aby nie przemoczyć tkaniny na wylot.
Dobre efekty daje wycieranie powierzchni tkaniny lekko odciśniętą z soku kapustą kwaszoną. Po oczyszczeniu resztki kapusty zmiata się miotełką. Kapusta doskonale usuwa brud i odświeża barwy tkanin.
Najnowocześniejszą metodą czyszczenia tkanin jest użycie do tego celu specjalnych preparatów. Koncentraty miesza się z wodą według proporcji podawanych na opakowaniu. W trakcie mieszania powstaje piana, którą za pomocą szczotki rozprowadza się równomiernie na powierzchni tkaniny, uważając, aby jej nie przemoczyć. Po dokładnym wyschnięciu trzeba wyczyścić kilim czy dywan odkurzaczem. Zabieg taki najlepiej przeprowadzać wieczorem. Do rana tkanina wyschnie i będzie można ją oczyścić.
Kilimy i narzuty (a nawet obicia mebli) najlepiej czyścić roztworem amoniaku (w wodzie) lub po prostu roztworem mydła (nie przemoczyć na wylot). Po takim zabiegu trzeba dokładnie wytrzeć tkaninę dobrze wyciśniętą ścierką, często płukaną w czystej wodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here