Wszystko o warzywach

0
1415

Warzywa zielone i pomarańczowe 

Do tej grupy warzyw zalicza się wszystkie odmiany sałaty liściastej, szpinak, jarmuż, szczypiór, natkę pietruszki, koper zielony oraz marchew, dynię, paprykę zieloną i czerwoną. Wspólną cechą tych wszystkich warzyw jest duża zawartość żółtego barwnika-karotenu, z którego w ustroju człowieka powstaje czynna witamina A. Warzywa zielone oraz papryka są ponadto bogate w witaminę C. Szczególnym bogactwem witaminy C wyróżnia się natka zielonej pietruszki. Dla zachowania zdrowia należy codziennie spożywać około 140 gramów warzyw z tej grupy.

 

Warzywa kapustne 

Kapusta głowiasta biała, włoska, czerwona, a także kapusta brukselska, kalafior, kalarepa, brokuły, jarmuż — stanowią w codziennym żywieniu podstawowe źródło wit. A. Ponadto dostarczają wapnia, żelaza, kwasów organicznych, cukrów, błonnika. Wszystkie te składniki stanowią o wysokiej wartości warzyw kapustnych spożywanych w postaci warzyw świeżych, a także po prawidłowym przerobieniu na potrawy lub przetwory. W kapuście wczesnej najbogatsze w składniki pokarmowe są liście zewnętrzne, zaś w kapuście z odmian późnych — części położone w okolicy głąba i sam głąb. Dla zachowania wartości odżywczej najlepiej spożywać kapusty w postaci prawidłowo przygotowanych surówek, z wczesnej kapusty nie odrzucać liści  zewnętrznych, a kapustę późną przerabiać razem z głąbem.
Kalafiory

Warzywo zaliczane do warzyw kapustnych, lekkostrawne, bogate w te same składniki odżywcze co kapusta. Część jadalną stanowią pędy kwiatowe z nierozwiniętym kwiatostanem. Najwyższą wartość odżywczą i smakową posiadają kalafiory o róży zwięzłej, gładkiej, zbitej, bez meszku, bez plam i uszkodzeń.
Brokuły

Spośród wszystkich warzyw kapustnych brokuły (kapusta szparagowa) są najbogatsze w składniki pokarmowe, głównie w wit. C. Częścią jadalną jest róża  kwiatowa górna i boczne, łącznie z pędem i liśćmi. Podobnie jak kalafiory najczęściej spożywa się brokuły gotowane i po osaczeniu z wody okraszone masłem.
Kalarepa

Częścią jadalną tego warzywa jest kuliste zgrubienie łodygi. Posiada podobną wartość odżywczą jak wszystkie warzywa kapustne. W miarę wzrostu, w  kalarepie wytwarzają się zdrewniałe włókna i wtedy jej wartość znacznie maleje. Kalarepę, po obraniu, gotuje się w małej ilości wody. Podaje się okraszoną masłem. Kalarepę, po wydrążeniu, można nadziewać, można również dodawać ją do zup jarzynowych.

 

Pomidory

Rozpowszechniona uprawa pomidorów spowodowała zwiększenie ich spożycia w okresie dojrzewania, a także w ciągu całego roku w postaci przetworów. Wartość odżywcza pomidorów polega na znacznej zawartości witaminy C, a także żelaza, witamin z grupy B oraz karotenu — prowitaminy A. Najwyższą wartość odżywczą mają pomidory dojrzewające na krzakach. Pomidory należy spożywać lub przerabiać na przetwory wtedy, gdy są dojrzałe, lecz twarde i jędrne. W miarę mięknięcia obniża się w nich zawartość witaminy C i innych cennych kwasów organicznych.
Papryka

Owoce papryki (pieprzu tureckiego) są wysokowartościowym pokarmem. Pod względem zawartości witamin A i C papryka zajmuje pierwsze miejsce wśród  wszystkich roślin warzywnych. W zasadzie jest wiele odmian papryki, które można podzielić na dwie grupy: papryka o owocach słodkich do spożycia na surowo oraz w postaci odpowiednio przygotowanych potraw lub przetworów i papryka o owocach ostrych do przygotowania proszku, służącego jako ostra, pikantna przyprawa.
Cebula

W okresie wzrostu spożywana jest ze szczypiorem i wtedy jej wartość jest najwyższa. Cebula zaschnięta ma niższą wartość odżywczą. Dostarcza w niewielkich ilościach wapnia, fosforu i żelaza, trochę witamin z grupy A, a także witaminę C. Ze względu na specyficzny smak i zapach cebula najczęściej traktowana jest jako przyprawa. Smak cebuli zależy w dużej mierze od zawartości w niej
cukru i olejków eterycznych. Zawartość tych składników decyduje o podziale cebuli na ostrą, średnio ostrą i słodką. Cebula słodka lub średnio ostra doskonale się nadaje do przyrządzania surówek i sałatek.

 

Pory

Posiadają podobną wartość odżywczą jak cebula. Jako warzywo aromatyczne stanowią część składową włoszczyzny. Pory mogą być również spożywane w postaci surówki lub po ugotowaniu w wodzie, podawane okraszone masłem z bułeczką. Z porów przyrządza się także zupę oraz dodaje się je do takich potraw, jak: sos grecki, mięso w warzywach itp.

 

Selery

Krótki owalny korzeń selera, a także łodygi i same liście zawierają olejek selerowy o charakterystycznym zapachu i smaku, co jest najcenniejszym składnikiem tego warzywa. Zasobny jest również seler w cukry, natomiast w mniejszej ilości niż inne warzywa zawiera składniki mineralne i witaminy. Stanowi część składową włoszczyzny, a ponadto jest znakomitym surowcem do przyrządzania wielu potraw.

 

Warzywa mrożone 

Do najczęściej przygotowywanych mrożonek z warzyw należą: pomidory, fasola szparagowa, groszek zielony, marchew z groszkiem, mizeria z ogórków, przecier ze szpinaku, kalafiory oraz mieszane warzywa na zupę jarzynową. Warzywa mrożone do gotowania, podobnie jak owoce mrożone, należy kłaść do   wrzącej wody bez rozmrażania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWszystko o owocach
Następny artykułProdukty spożywcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here