Jagody goji – jak jeść?

0
1212

Jeszcze do niedawna nikt w Polsce nie wiedział o istnieniu jagód goji, dzisiaj są one jednym z głównych składników wszystkich osób będących na diecie, które chcą być „fit”. Są one drogie ale ze względu na swoje właściwości odżywcze oraz korzystny wpływ na organizm są warte swojej ceny. Suszone jagody goji znajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością oraz w większości dużych supermarketów, na dziale zdrowej żywności. Co takiego mają w sobie te niewielkie nasiona, że cenią je ludzie na całym świecie? Jak jagody goji można wykorzystać w kuchni? Informacje na ten temat zostały zawarte w dalszej części artykułu!

Skąd pochodzą jagody goji?

Jagody a właściwie to nasiona goji, zaliczane do żywności „superfood” uprawiane są w Chinach, Mongolii oraz Tybecie. Jagody te rosną na krzewach kolcowoju chińskiego, tamtejsza ludność od setek tysięcy lat docenia ich prozdrowotne właściwości, dlatego też dużą uwagę przywiązuje się do ich prawidłowej uprawy. Zgodnie z tradycją nasion goji nie należy dotykać rękami, wówczas mogą one zmienić kolor i tym samym utracić swoje drogocenne właściwości.
W Polskich sklepach jagody goji sprzedawane są zazwyczaj w postaci suszonych owoców, za jeden kilogram należy zapłacić ok. 100 zł.

Właściwości odżywcze jagód goji

Nasiona goji słyną przede wszystkim ze swoich właściwości odchudzających, otóż ostatnio przeprowadzone badania naukowe potwierdziły iż regularne spożywanie jagód goji usprawnia proces przemiany materii, co z kolei przekłada się na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. To nie wszystko, jagody goji są skarbnicą witamin oraz substancji mineralnych, znajduje się w nich m.in.: selen, magnez, fosfor, cynk, żelazo, wapń, aminokwasy, beta karoten, german, witaminy z grupy B (w tym wit. B6, B2, B1), witaminę E oraz witaminę C.

Jagody goji w naturalny sposób zwiększają odporność organizmu, co chroni przed różnego rodzaju infekcjami i chorobami wirusowymi. Naukowcy przekonują, że nasiona nie tylko leczą ale również i zapobiegają powstawaniu chorób serca, wątroby, płuc, oczu, kości. Powinny być nieodłącznym elementem diety osób zmagających się z cukrzycą, reumatyzmem i nadciśnieniem. Jagody goji wykazują również silne działanie przeciwnowotworowe.

Jagody goji - jak jeść?
Jagody goji w kuchni – jak i z czym je jeść?

Jagody (nasiona) goji można jeść świeże, chociaż najczęściej zajadamy się nimi jako owocami suszonymi. Niezależnie od tego jaką opcję wybierzesz jedno jest pewne, jedna porcja tego przysmaku dostarczy Twojemu organizmowi wielu cennych substancji odżywczych – witamin i minerałów, o których wspominaliśmy wcześniej. Zastanawiasz się jak wykorzystać jagody goji w kuchni? Oczywiście możesz zajadać się nimi na surowo lub dodać je np. do porannego jogurtu z musli. Oprócz tego nasiona te można wykorzystać jako jeden ze składników sałatki czy sosu do mięsnych potraw.

Czy wiesz, że z jagód goji można przygotować zdrową, odmładzającą herbatę? Wystarczy tylko, że garść nasion zalejesz wrzątkiem i odstawisz na dziesięć minut pod przykryciem.

Więcej pomysłów na wykorzystanie jagód goji znajdziesz m.in. na blogach kulinarnych, gwarantujemy, że znajdziesz tam niejeden przepis, który Cię zaskoczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here