Kefir

0
6051

Kefir — produkt powstający w wyniku fermentacji kwaśnego mleka — cieszy się bardzo dużą popularnością. Sposób jego produkcji pochodzi z Kaukazu. Do produkcji używa się specjalnych bakterii, tzw. bakterii kefirowych, które powstają z bakterii kwasu mlekowego, na bazie drożdży kefirowych. Bakterie kwasu mlekowego przetwarzają na kwas mlekowy cukier zawarty w mleku. Dzięki temu procesowi mleko kwaśnieje i staje się gęściejsze. Drożdże kefirowe powodują dodatkowy proces fermentacji, w toku którego obok kwasu mlekowego wytwarzany jest dwutlenek węgla i alkohol. Te właśnie substancje są typowe dla procesu powstawania prawdziwego kefiru. Kefir powinien lekko „szczypać” w język (wskutek działania dwutlenku węgla), a pod koniec okresu przydatności do spożycia smak jego powinien być bardzo wyrazisty.

Znawcy bardzo sobie cenią taki właśnie — dojrzały — kefir. Kto jednak woli łagodniejsze kefiry, powinien pić je w miarę świeże. Tworzenie się dwutlenku węgla w procesie dojrzewania kefiru powoduje, że pojemniki z dojrzałym kefirem mogą „puchnąć”. Jest to szczególnie widoczne przy produktach, których kończy się okres przydatności do spożycia. W przeciwieństwie do innych produktów mlecznych nie jest to oznaka zepsucia się produktu, ale często oczekiwany znak, iż kefir w pełni dojrzał.

Podobnie, jak przy innych produktach powstających w procesie fermentacji mleka, kefir może posiadać różną zawartość tłuszczu. Najbardziej popularny jest jednak kefir produkowany z mleka półtłustego. Kefir w kraju, z którego pochodzi, uważany jest za prawdziwy eliksir zdrowia.

W okolicach, gdzie ludność żyje bardzo długo zachowując dużą witalność do późnego wieku, nazywany jest „napojem stulatków”. Dokładnie nie wiadomo, czy perspektywy długiego życia związane są ze spożyciem kefiru, gdyż nie prowadzono stosownych badań naukowych. Prawdopodobnie istotny wpływ na długowieczność tamtejszej populacji ma fakt, iż tryb życia jest bardziej naturalny, a oni sami silniej związani z przyrodą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚmietana
Następny artykułJogurt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here