Barwniki, aromaty, konserwanty

0
1006

Bywa, że w jednym produkcie często znajduje się aż kilka sztucznych substancji (barwnik, jeden lub dwa konserwanty, aromat, antyutleniacz itp.). Dlatego lepiej unikać produktów nienaturalnie kolorowych o podejrzanie długim terminie przydatności do spożycia.

 

Żywności zawierającej sztuczne dodatki nie powinny jeść dzieci, ludzie starsi, kobiety w ciąży (albo planujące ciążę w najbliższym czasie), matki karmiące oraz osoby ze schorzeniami nerek i przewodu pokarmowego. Lepiej również zachować ostrożność i umiar w jedzeniu cytrusów z tego powodu, że są one konserwowane preparatami chemicznymi, zabezpieczającymi je przed psuciem w czasie długiego transportu i przechowywania.

 

W podobny sposób utrwalane są również mniej słodkie dżemy, soki, wędliny, żółte sery, a czasem nawet ziemniaki (by nie kiełkowały).

 

Niezawodna broń

 

Bronią przeciwko wszelkim toksynom jest błonnik, toteż starajmy się tak komponować posiłki, aby go nam nie brakowało. Poziom azotynów w organizmie skutecznie obniżają pektyny znajdujące się w jabłkach, porzeczkach i innych owocach, jeśli owoce te nie były nadmiernie opryskiwane.

 

Warzywa przechowywane w niskiej temperaturze (ok. 4°C), a także kiszone, gotowane zawierają mniej azotanów i azotynów. Wiadomo również, że im więcej metali ciężkich i innych toksyn znajduje się w pokarmie, tym gorzej organizm przyswaja składniki odżywcze. A niedobór tych składników (zwłaszcza białka, żelaza, witaminy C i E, selenu) potęguje toksyczne działanie metali ciężkich. Zwracajmy więc baczniejszą uwagę na to, co kupujemy i co zjadamy.

 

  • Cytrusy przed obraniem należy starannie umyć. Skórka nie nadaje się do suszenia, ani do smażenia.
  • Zdrowsze od szynki i kiełbasy jest mięso przyrządzone w domu.
  • Najwięcej azotanów gromadzą warzywa: sałata, rzodkiewki, kalarepa, buraki, rzepa, koper, natka pietruszki. Najmniej azotanów znajduje się w pomidorach, papryce, cebuli, ziemniakach.
  • Żywność importowana, zwłaszcza ta tania, jest nie mniej skażona niż polska.
  • W warzywach przechowywanych w folii (zwłaszcza w temperaturze pokojowej) dochodzi – z powodu braku tlenu – do przemiany azotanów w niebezpieczne azotyny.
  • Im bardziej produkt jest przetworzony, nienaturalnie kolorowy i dorodny, tym większe prawdopodobieństwo, że został „ulepszony” chemicznie.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyprawy które stosujemy
Następny artykułGroźne pleśnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here