Szkło, porcelana, sztućce

0
1625

Jak dbać o kryształy, jak czyścić szkło, jak dbać o wazon? Te oraz inne dobre rady znajdziesz w poniższym artykule.

 

Kryształy myj w zimnej wodzie

Pod wpływem ciepła kryształowe naczynia tracą połysk, dlatego należy je myć wyłącznie w zimnej wodzie.

 

Przywróć blask szkła

Mętne szkło znów będzie idealnie czyste, jeśli je wyczyścisz skórką cytryny. Zmatowiałym szklanym naczyniom możesz przywrócić połysk roztworem popiołu drzewnego i soli amoniakalnej (salmiaku). Wlej roztwór do naczyń i pozostaw na jakiś czas, a znów będą lśniąco czyste.

 

Szklanki do piwa tylko wodą

Szklanice i szklane kufle do piwa myj wyłącznie w ciepłej wodzie. Nigdy nie używaj płynów do mycia naczyń, ponieważ hamują potem tworzenie się piany na piwie.

 

Czysta szklanka do mycia zębów

Skutecznie usuniesz osad ze szklanki do mycia zębów, jeśli ją umyjesz w wodzie z octem.

 

Rozdzielanie szklanek

Jeśli nie możesz rozdzielić dwóch szklanek, zassanych jedna w drugiej, wstaw dolną szklankę do ciepłej wody, a do górnej nalej zimnej.

 

Szkło nie pęka

Szklanki i szklane półmiski nie będą pękać, jeśli przed nałożeniem na nie gorącej potrawy albo wlaniem gorącego płynu postawisz je na wilgotnej ścierce.

 

Nieszczelny wazon

Pęknięty wazon do kwiatów możesz uszczelnić, zalewając pęknięcie od wewnątrz woskiem (stearyną). Drobniejsze rysy wystarczy pokryć lakierem do paznokci.

 

Skorupki jaj w butelce

Brudny osad w szklanym wazonie albo butelce o długiej, wąskiej szyjce możesz zlikwidować używając skorupek jaj. Rozkrusz drobno skorupki i wsyp do naczynia, następnie zalej je gorący wodą z octem. Wstrząsaj naczyniem tak długo, póki nie zniknie osad. Zamiast skorupek możesz też użyć ziarenek ryżu (1 łyżka stołowa).

 

Nadpalone popielniczki

Plamy z nadpalenia papierosami na porcelanowej popielniczce usuniesz bez trudu, trąc je mokrym korkiem zanurzonym w soli.

 

Porcelana ręcznie malowana

Porcelanowe naczynia z ręcznie malowanym wzorem powinno się myć wyłącznie miękką ściereczką. Nigdy nie używaj do tego celu ostrych zmywaków (gąbek).

 

Przechowywanie porcelany

Zanim odstawisz do kredensu bezcenny porcelanowy serwis, poprzekładaj poszczególne naczynia listkami papierowego ręcznika kuchennego albo papierowymi serwetkami, aby naczynia nie stykały się ze sobą.

 

Drewniane trzonki

W wyniku częstego mycia niszczą się drewniane trzonki sztućców; dla utrzymania estetycznego wyglądu nacieraj je od czasu do czasu olejem jadalnym.

 

Ceramiczne trzonki

Sztućców w ceramicznej oprawie nie wstawiaj zbyt ciasno do koszyczka w zmywarce do naczyń! Najpierw upewnij się, czy w ogóle nadają się do mycia w zmywarce, ponieważ może się zdarzyć, że trzonki rozpuszczą się pod wpływem wysokiej temperatury i detergentów.

 

Trzonkiem w dół

Sztućce wstawiaj do koszyczka w zmywarce zawsze trzonkami do dołu. W ten sposób dokładnie wymyją się ostrza noży i zęby widelców.

 

Srebro myj ręcznie

Srebrne sztućce niszczą się w zmywarce do naczyń – ciemnieje i rysuje się ich powierzchnia, dlatego warto zadać sobie trochę trudu i zawsze myć je ręcznie.

 

Trująca śniedź

Nigdy nie zostawiaj srebrnych sztućców w kwaśnych potrawach, ponieważ pod wpływem kwasu śniedzieje miedź, która znajduje się w srebrze, a śniedź jest trująca. Pamiętaj, żeby nie wkładać srebrnych sztućców do sałatek owocowych, kwaśnych sosów do sałat, potraw solonych i przyprawianych octem.

 

nSrebro z dala od jajek

Srebrne sztućce nie powinny stykać się z jajkiem, ani surowym, ani ugotowanym na miękko. Pod wpływem znajdujących się w jaju związków siarki srebro pokrywa się ciemnym nalotem.

 

Srebro w kwaśnym mleku

Twoje srebra znów będą pięknie wyglądać, jeżeli włożysz je na ok. 30 minut do kwaśnego mleka. Po tej kąpieli wypłucz przedmioty ciepłą wodą i wypoleruj do sucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here