Ile powinien jeść noworodek?

0
262

Za kilka tygodni powitasz na świecie swoje pierwsze dziecko? Narodziny potomstwa to niezwykła chwila w życiu każdej kobiety, momentu kiedy to po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swoją pociechę nie zapomnisz do końca życia. Dzisiaj zajmiemy się tematem karmienia noworodków. Przeczytałaś wiele książek oraz poradników i w dalszym ciągu nie masz pewności co do tego jak często należy karmić dziecko? Spokojnie, zapoznaj się z treścią naszego artykułu, znajdziesz tam wiele interesujących wiadomości, które z pewnością pomogą Ci uzyskać odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.

Małe dziecko – duży problem

Pewnie doskonale znasz to powiedzenie, jeżeli na świecie powitasz swoje kolejne dziecko to posiadasz już doświadczenie, które ułatwi Ci karmienie malucha. Zdecydowanie w gorszym położeniu są kobiety, które urodzą pierwsze dziecko. One w takiej sytuacji liczyć mogą jedynie na wiedzę zdobytą poprzez czytanie  książek oraz poradników dla przyszłych mam. Niestety w tych materiałach nie znajduje się jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Każdy organizm jest inny i ma zupełnie różne potrzeby, są dzieci, które można karmić co cztery godziny a są i takie, które domagają się jedzenia po niespełna dwóch godzinach od poprzedniego posiłku.

Żołądek noworodka jest niewielki w związku z czym nie pochłania on naraz zbyt dużej ilości pokarmu. Dziecko zje tyle ile potrzebuje tego organizm a nadmiar jak to ma się w zwyczaju – maluchowi się uleje.
Noworodki najlepiej przyswajają oczywiście pokarm naturalny, oczywiście w niektórych przypadkach kiedy matka ma problemy z laktacją, co uniemożliwia jej karmienie piersią maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, które niestety jest mniej zdrowsze ale za to przyczynia się do rzadszego karmienia noworodka.

Ile powinien jeść noworodek?

Ile zjada noworodek?

To ile pokarmu potrzebuje noworodek by zaspokoić swój głód zależy w dużej mierze od tego jakie mleko przyjmuje, czy jest to mleko matki czy też mleko modyfikowane. Z reguły wszystkie noworodki w pierwszych tygodniach życia gubią swoją wagę, dopiero potem masa ich ciała stopniowo wzrasta. Jak łatwo z tego wywnioskować każdego kolejnego dnia życia maluch będzie potrzebował większej ilości pokarmu. Jeżeli chodzi o karmienie piersią, to w pierwszym miesiącu po narodzinach dziecko należy karmić co dwie godziny przez ok. 20 min., w kolejnych miesiącach liczba karmień będzie się stopniowo zmniejszała.
Jeśli chodzi o mleko modyfikowane to ono zaspokaja głód maluszka na nieco dłużej, zatem karmienie butelką odbywać powinno się co trzy (niekiedy cztery) godziny.

Nie martw się na pewno bez najmniejszego problemu rozpoznasz kiedy Twoje dziecko jest głodne, pomoże Ci w tym oczywiście instynkt macierzyński oraz sygnały noworodka kierowane w Twoją stronę. Głodne dziecko jest niespokojnie, wierci się i w sposób charakterystyczny cmoka ustami. Noworodki mają to do siebie, że jedzą mniej a częściej co wynika z faktu, że ich umiejętności ssania zaraz po narodzinach nie są jeszcze dobrze rozwinięte. Jednak jak to się zwykło mówić „praktyka czyni mistrza” – tak samo jest w przypadku noworodków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here