Dywany, podłogi

0
275

Sierść na dywanie
Włosy z kociej albo psiej sierści najłatwiej zbierzesz z dywanu wilgotną gąbką.

Brud na dywanie
Plamy’ z ulicznego brudu na dywanie zlikwidujesz solą. Posyp brudne miejsca, odczekaj 15 minut i wyczyść dywan odkurzaczem.

Dywan na śniegu
Aby dywan odzyskał żywe kolory, w zimie trzeba go położyć wierzchnią stroną do śniegu i porządnie wytrzepać trzepaczką. Śnieg nie powinien być zbyt mokry, żeby dywan nie wchłonął za dużo wilgoci.

Kiszona kapusta
Do czyszczenia dywanów i wykładzin podłogowych można użyć mocno odciśniętej kapusty kiszonej: posyp dywan kapustą i mocno trzyj. Większe resztki zmieć szczotką, a drobne zbierz odkurzaczem. Jest to też skuteczny sposób na odświeżenie kolorów tkaniny.

Żywe kolory
Wyblakłe, zatarte kolory dywanu znów będą żywe, jeśli po odkurzeniu przetrzesz dywan wodą z octem.

Schludne frędzle
Frędzle od dywanu nie będą się splątywać i przesuwać, jeśli je lekko spryskasz krochmalem. Zanim to zrobisz, koniecznie zakryj papierem brzegi dywanu.

Czyszczenie maty

Matę z włókien kokosowych najlepiej pierze się w wannie pod bieżącą wodą i suszy w pozycji wiszącej. Mata musi być idealnie sucha przed położeniem na podłodze, bo inaczej włókna zaczną gnić.

Odciski na dywanie

Wgniecione miejsca na dywanie, odciśnięte pod ciężarem mebli, możesz zlikwidować w następujący sposób: połóż na wgnieceniu wilgotną szmatkę i lekko przeprasuj ją żelazkiem. Potem wyszczotkuj dywan.

Zastarzałe plamy

Zastarzałe plamy niewiadomego pochodzenia usuniesz z dywanu środkiem do  czyszczenia szkła. Spryskaj plamy i przetrzyj czystą szmatką. Nawet plamy z pasty do obuwia znikają w ten sposób.
Guma do żucia na dywanie
Jeśli do dywanu przykleiła się guma do żucia, musisz położyć na niej kostkę lodu, a gdy guma stwardnieje, zeskrobać. Resztki gumy usuniesz rozpuszczalnikiem terpentynowym albo spirytusem.

Herbata do czyszczenia drewnianej podłogi
Do czyszczenia lakierowanej drewnianej podłogi doskonale nadaje się zimna esencja czarnej herbaty.

Skrzypiąca podłoga

Jeśli drewniana podłoga skrzypi, możesz nasypać w szczeliny między klepkami trochę talku.

Piękny parkiet
Lakierowany parkiet znów będzie pięknie wyglądał, jeśli raz albo dwa razy w miesiącu wyczyścisz go podsuszonymi fusami z czarnej kawy. Potem wyczyść podłogę odkurzaczem.

Tłuste plamy na parkiecie
Plamy z tłuszczu na drewnianej bejcowanej podłodze schodzą po użyciu terpentyny. Natrzyj plamy, odczekaj chwilę i zmyj terpentynę wodą. W razie potrzeby możesz pobejcować czyszczone miejsca.

Ścieranie śladów
Brzydkie czarne smugi na parkiecie – ślady po szuraniu obcasami – można zetrzeć terpentyną albo zwykłą gumka do ołówka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPielęgnacja cery
Następny artykułMeble

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here