Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?

0
327

Masz w domu małego niejadka? Nie wiesz jak skutecznie i w prosty sposób poradzić sobie z brakiem apetytu u najmłodszego członka rodziny? Właściwie zbilansowana dieta jest szczególnie ważna w przypadku małych dzieci, których młode organizmy są dopiero w fazie rozwoju. Aby organizm mógł rozwijać się i funkcjonować prawidłowo niezbędna jest mu do tego odpowiednia dawka właściwości odżywczych, które dostarczane są mu właśnie poprzez jedzenie. Jak zachęcić niejadka do spożywania zdrowych posiłków? Skorzystaj z naszych wskazówek znajdujących się poniżej a zobaczysz jak Twój niejadek w niedługim czasie stanie się łakomczuchem.

Proste sposoby na małego niejadka

Każda matka przejmuje się zdrowiem swojego dziecka, kobiety są niezwykle wyczulone na tym punkcie. Kiedy dzieci nagle zaczynają mieć problemy z apetytem, marudzą, grymaszą i nie chcą jeść, zaczynamy dwoić się i troić by jakimś sposobem zachęcić niejadka do zjedzenia obiadu. Oczywiście dzieci najczęściej mają problemy z jedzeniem zdrowych posiłków, które już z samego założenia wydają im się bardzo niesmaczne.
Niestety problem nie stoi tylko i wyłącznie po stronie dzieci, nierzadko to sami rodzice przyczyniają się do tego, że ich pociechy nie chcą jeść.

Zaczniemy od jednego z najczęściej popełnianych błędów, czyli podawania o dużo za dużych porcji. Pamiętaj, żołądek dziecka jest mniejszy od Twojego trudno więc o to by maluch zjadł dokładnie taką samą porcje jak dorośli. Nie wpieraj dziecku jedzenia na siłę, staraj się nakładać małe porcje, w razie wypadku maluch z pewnością poprosi o dokładkę!

Zadbaj o to by dziecko jadło 5-6 posiłków dziennie o stałych porach, dzięki temu jego organizm będzie w pewnym sensie wiedział kiedy ma dać sygnał, że przyszedł czas na karmienie. Nie zapominaj o najważniejszym, czyli śniadaniu, które powinno nie tylko zaspokajać głód ale przede wszystkim dodawać sił i energii na długie godziny.
Przekonaj dziecko do jedzenia! Zastanawiasz się jak to zrobić? Zabierz malucha ze sobą do kuchni i wspólnymi siłami przygotujcie smaczny i pożywny posiłek, który następnie zjecie razem w miłej atmosferze. Staraj się nie poganiać dziecka, nie wywieraj również na nim niepotrzebnej presji, pozwól mu jeść w takim tempie jak lubi i tyle ile potrzebuje.

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść?
W przypadku kiedy dziecko ma zaburzenia łaknienia, co negatywnie przedkłada się na jego stan zdrowia, możesz udać się do apteki po specjalistyczny preparat zwiększający apetyt. W sytuacji kiedy i to nie przynosi upragnionych rezultatów konieczna może być wizyta u specjalisty.

Brak apetytu – kiedy konieczna wizyta u lekarza?

Niechęć do jedzenia może być objawem wielu różnych groźnych chorób, dlatego też jeżeli zauważysz, że pomimo usilnych prób i starań Twoje dziecko nadal ma problemy z łaknieniem a dodatkowo uskarża się na inne dolegliwości bólowe, czym prędzej udaj się z maluchem na konsultację do lekarza rodzinnego. W takich sytuacjach tylko właściwa diagnostyka oraz zastosowanie leczenia farmakologicznego będzie w stanie przywrócić dziecko do dawnego stanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here